Anasayfa / FAQ / Neden bir Framework öğrenmeliyiz?

Neden bir Framework öğrenmeliyiz?

LaravelSınıfları kullanmadan yazılan projelerdeki dosya sayısı her yeni ek uygulama için çoğalır. Kodlarınız zamanla şişer. Projelerinize dahil ettiğiniz bir yazılımcı, bir başkasının yazdığı kodları anlamayabilir ve zaman kaybına uğrayabilirsiniz, en basit bir uygulama için bile çok fazla çalışmanız gerekebilir.

Projelerinizi kendi sınıflarına göre yazdığınızda ise daha düzenli, uygulanabilir, yönetilebilir kodlar yazabilirsiniz fakat, projeye dışarıdan katılacak birisi sınıf kavramına tamamen hakim olmalıdır. Böyle birisini bulmakta her zaman zordur.

Projenizi bir Framework ile yazmak istediğinizde ise;

 1. Framework ile yapılan uygulamalar modüler mimari ile istenildiği kadar genişletilebilir. Genişleyen bir proje sürekli kontrolünüzde olur. İpin ucunu kesinlikle kaçırmazsınız.
 2. Projenize dahil edeceğiniz programcının Framework ile kodlama yapmayı bilmesi yeterlidir. Kolayca projenize adapte olacaktır.
 3. Model, View, Controller yapısından dolayı uygulamayı yapan bir programcının kodlarını bir başkası zorluk çekmeden anlayabilir ve düzenleyebilir.
 4. Veritabanı işlemleri nesne tabanlı ve standart olduğundan küçük hatalara takılmadan birden fazla programcı ile aynı anda çalışılabilir.
 5. Aynı işi yapan onlarca satırlık bir kodu veya bir kaç satıra indirerek kod tekrarından kurtarması.
 6. Dışarıdan gelebilecek saldırılar için ek güvenlik (filtreleme) sağlaması
 7. Bünyesinde cache yapısının bulunması

Yukarıda ki örneklerin dışında daha bir çok örnek verilebilir ki sadece bu saydıklarımız neden bir Framework öğrenmemiz gerektiği konusundaki cevabımızı almamız için yeterli olduğunu düşünüyorum.

En popüler PHP Frameworklerden bazıları ise;

 • Laravel,
 • CodeIgniter,
 • Symfony,
 • Yii,

olarak bilinmektedir. Ülkemizde en çok Laravel ve CodeIgniter kullanılmaktadır.

Hangi Framework’ü kullanmalıyım, öğrenmeye hangi Framework’ten başlamalıyım gibi sorularınızın yanıtlarını ise çok yakında blogumuzda başlayacak yazı dizisinde bulabilirsiniz.

 

Hakkında İbrahim Serhat Yılmaz

Bolu'dan yardımsever bir blogger kardeşiniz.

Bunu mu demek istemiştiniz?

ruby

Ruby İçin Daha İyi Performans Rehberi

Ruby Programlama Dilinin sevdiğim özelliklerinden biri de standart kütüphane ile gelen benchmark modülü. Bu sayede …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir